2017 Topanga Banjo-FidDle Contest Winners

Beginning Bluegrass Banjo

1. Julie Miller

Venice

2. Flynn Fletcher

Los Angeles

3. Vincent Green

Encino

Intermediate Bluegrass Banjo

1. Barbora Hejlova

Lake Forest

2. Max Wagner

Los Angeles

Advanced Bluegrass Banjo

1. Mason Unthank

Santa Clarita

2. Richard Dodge

Huntington Beach

3. Dennis Nowack

San Diego

Honorable Mention:  Sean Conlon

San Pedro

Beginning Traditional Banjo

1. Justin Sikora

Tustin

2. Ellie Kroskrity

Venice

3. Andrea Page

Santa Monica

Intermediate Traditional Banjo

1. Milena Reed 

Culver City

2. Rosy Nolan

Los Angeles

3. Cynthia Richardson

Aliso Viejo

Advanced Traditional Banjo

1. Jordan Bush

Santa Clarita

2. Kurt Hippen

Burnt Ranch

3. Armando  Wood

Los Angeles

Honorable Mention:  Samuel Small

Topanga

Beginning Fiddle

1. Brie Dietrich

Casa Grande

2. Aspen Dietrich

Casa Grande

 3.Marin Cantrell

Redondo Beach

Intermediate Fiddle

1. Elizabeth Snyder

Redondo Beach

2. Madison Dietrich

Casa Grande

3. Ellie Kroskrity

Venice

Advanced Fiddle

1. Anya Sturm

Santa Monica

2. Susan Platz

Tarzana

3. Austin Trujillo

Mailbu

Honorable Mention:  Hugo Sotelo

Valencia

Beginning Other

1. Rachel Klose [Mandolin]

Rancho Palos Verdes

2. Claire Masters [Mandolin]

Valencia

3. Rachel Catania [Cello]

Los Angeles

Intermediate Mandolin

1. MaryJane Cupp

San Diego

2. Emily Unthank

Santa Clarita

3. Mary Zangerle

Moorpark

Advanced Mandolin

1. Patrick Gunning

Culver City

2. Avery Merrit

Santa Clarita

3. Kirby Cool

Oakland

Beginning Flatpick Guitar

1. Rachael Koscelnick

Bell Canyon

2. Juli Kang

Los Angeles

3. PiperMadison Keesee

Toluca Lake

Intermediate Flatpick Guitar

1. Sean Conlon

San Pedro

2. Mark Humphrey

Santa Monica

3. Mark Pullin

La Jolla

Advanced Flatpick Guitar

1. Matt Witler

La Crescenta

2. Andy Keathley

Los Angeles

3. Seth Oster

Ventura

Finger-Style Guitar

1. Mark Pullin

La Jolla

2. Seth Oster

Ventura

3. Robert Schetter

Tehachapi

Honorable Mention:  Cristina Vane

Venice

Other Instruments

1. Mark Noel Miller [Cuatro]

Redlands

2. Noah Laniakea [Double Bass]

Cupertino

3. TJ Troy [Cajon]

Los Angeles

Honorable Mention:  Pat MacSwyney [Tenor Resonator]

Valencia

Backup Instrument

1. Calvin Anderson, Guitar

Granada Hills

2. Patrick Gunning, Mandolin

Culver City

3. Casey Holmberg, Guitar

Oakland

Band Finalist

1. Fair Market Band

Claremont

2. The Honey Buckets

Rancho Cucamonga

3. Shoreline Pickers

San Diego

Honorable Mention: NewRoads String

Santa Monica

Singing Finalist

1. Hayley Skorpen

Newbury Park

2. Skylar Keesee

Toluca Lake

3. Licia Shearer

Valley Glen

Youth Flatfoot Dancing

 1. Mary Kato

Culver City

2. Sophia Chavez

Oxnard

3. Charlotte Bradley-McKinnon

Pasadena

Young Adult Flatfoot Dancing

1. Afton Coombs

Los Angeles

2. Kim Heidlin

Los Angeles

3. Lydia Heitman

Los Angeles

Adult Flatfoot Dancing

1. Megan Edwards

Los Angeles

2. Steven Versschoor

Newbury Park

3. Craig Schoenbaum

Culver City

Senior Flatfoot Dancing

1. Hap Palmer

Woodland Hills

2. Miriam Cantor

Los Angeles

3. Pat Arnold

Torrance

Oldest Musician

Stan Shapin (1937) [Advanced Traditional Banjo]

Orange

Youngest Musician

Apsen Dietrich [Beginning Fiddle]

Casa Grande, AZ