TOPANGA BANJO-FIDDLE

TBFC

VIRTUAL PERFORMANCE CONTEST

Gimme Shelter (in place) Winners

Band:

1. Cotton Pickin Kids, Hanceville, AL - 1st Place

2. Heading' Home Bluegrass, Bloomingdale, GA

3. The Kipsies, Albuquerque, NM

Honorable Mention: Marin County Breakdown, San Anselmo, CA

The Carl Gage Songwriting Contest:

1. Abby Posner, Culver City, CA: "Blind Spots"

The Taj Mahal Emerging Songwriter Award:

Abby Posner, "Blind Spots"

Piper Madison, "The Other Way Around"

The Carl Gage Songwriter Contest Winner:

Abby Posner, Culver City, CA: "Blind Spots"

The Taj Mahal Emerging Songwriter Award:

Piper Madison, Toluca Lake, CA: "The Other Way Around"

Honorable Mentions for Songwriting:

(in alphabetical order)

Appa Bhavaraju, Agoura Hills, CA

Daniel Binkley, Nashville, TN

Alicia Blue, Chino, CA

Emily Colombier, Los Angeles, CA

James Doran, Los Angeles, CA

Sarah Margaret Huff, Los Angeles, CA

Matthew Lewis, Woodland Hills, CA

Simon Petty, Los Angeles, CA

Jessica Rotter, Thousand Oaks, CA

Korey Simeone, Montrose, CA

Advanced Traditional Banjo:

1. Jeff McLeod, Los Angeles, CA - 1st Place

2. Cathy Kerry, Anaheim, CA

3. Mary Z. Cox, Tallahassee, FL

Intermediate Traditional Banjo:

1. Bill Dempsey, San Juan Capistrano - 1st Place

2. Andrew Taylor, Dolwyddelan, Wales, UK

3. Fred Jasper, Los Angeles, CA

Advanced Bluegrass Banjo:

1. Luke Lindblom, Bloomingdale, GA - 1st Place

2. Robert Rubino, East Bangor, PA

3. Timothy Lindblom, Bloomingdale, GA

Intermediate Bluegrass Banjo:

1. Tommy Drinkard, Los Angeles, CA - 1st Place

2. Chuck Young, Simi Valley, CA

3. Kristina Olsen, Venice, CA

Beginner Bluegrass Banjo:

1. Logan Thatcher, Bermuda Dunes, CA - 1st Place

2 .Flynn Fletcher, Los Angeles, CA

3. Levi Lindblom, Bloomingdale, GA

Advanced Fiddle:

1. Joyce Pan, Los Angeles, CA - 1st Place

2. Ranelle Dietrich, Casa Grande, AZ

3. Kenny Feinstein, Los Angeles, CA

Intermediate Fiddle:

1. Jessie Morgan, Sunbury, PA - 1st Place

2. Brie Dietrich, Casa Grande, AZ

3. Luisa Bryson, Woodland Hills, CA

Beginning Fiddle:

1. Miranda Witsken, Pacific Palisades, CA - 1st Place

2. Lucas Kittle, Pasadena, CA

3. Logan Lindblom, Bloomingdale, GA

Advanced Mandolin:

1. Christian Tomita, Culver City, CA - 1st Place

2. Lucy Lindblom, Bloomingdale, GA

3. Teo Quale, Alameda, CA

Intermediate Mandolin:

1. Allegra Frost, Topanga, CA - 1st Place

2. Mary Zangerle, Moorpark, CA

3. Sam Locascio, Los Angeles, CA

Beginning Mandolin:

1. Matthew Wong, Arcadia, CA - 1st Place

2. Susan Burns, Sherman Oaks, CA

3. Leo Lindblom, Bloomingdale, GA

Advanced Flatpick Guitar:

1. Bob Hamilton, Palm Springs, CA - 1st Place

2. Seth Oster, Ventura, CA

3. Dave Holodiloff, Monterey, CA

Intermediate FlatPick Guitar:

1. Libby Lindblom, Bloomingdale, GA - 1st Place

2. Lucy Lindblom, Bloomingdale, GA

3, Timothy Lindblom, Bloomingdale, GA

Beginning FlatPick Guitar:

1. Linus Lindblom, Bloomingdale, GA - 1st Place

2. Ranelle Dietrich, Casa Grande, AZ

Advanced Finger Style Guitar:

1. Ryan Chen, Los Angeles, CA - 1st Place

2. Janel Wagner, Los Angeles, CA

3. Jon Wittenberg, El Granada, CA

Intermediate Finger Style Guitar:

1. Mark Humphrey, Santa Monica, CA - 1st Place

2. Jill Fenimore, Ventura, CA

Beginning Finger Style Guitar:

1. Michael Gutperle, Culver City, CA - 1st Place

2. Libby Lindblom, Bloomingdale, GA

Advanced Other Instruments:

1. Tim Holtwick, Simi Valley, CA (Hawaiian Slack Key Guitar) - 1st Place

2. Ken Leiboff, San Jose, CA

3. Chris Teuber, Venice, CA

Intermediate Other Instruments:

1. Mark Humphrey, Santa Monica, CA (Acoustic Hawaiian Guitar) - 1st Place

2. Bill Dempsey, San Juan Capistrano, CA (Appalachian Dulcimer)

Beginning Other Instruments:

1. Anna Kroskrity, Venice, CA (Trad. Banjo) - 1st Place

2. Logan Lindblom, Bloomingdale, GA (Harmonica)

Advanced Dobro:

1. Luke Lindblom, Bloomingdale, GA - 1st Place

2. Steve Lavering, San Juan Capistrano, CA

3. Oblin Strum, Santa Monica, CA

Advanced Ukulele:

1. Marlow Teichman, Los Angeles, CA - 1st Place

2. Bob Hamilton, Palm Springs, CA

3. Paul McCallum, 1000 Oaks, CA

Intermediate Ukulele:

1. Doug Newman, Santa Monica, CA - 1st Place

2. Chuck Young, Simi Valley, CA

3. Max Trotter, Hermosa Beach, CA

Beginning Ukulele:

1. Noah Whitman, Encino, CA - 1st Place

2. Ranelle Dietrich, Casa Grande, AZ

Advanced Backup Instrument:

1. Seth Oster, Ventura, CA (Guitar) - 1st Place

2. Timothy Lindblom, Bloomingdale, GA

3. Anya Strum, Santa Monica, CA

Singing:

1. Jessie Morgan, Sunbury, PA (Trio) - 1st Place

2. Madison Fayre, Toluca Lake, CA (Duet)

3. Jessica Rotter Thousand Oaks, CA (Solo)

Honorable Mention:

Arizona Wildflower, Casa Grande, AZ

Alicia Blue, Chino, CA

Youth Step Dance Competition (under 17):

1. Elizabeth Crawford, Anaheim, CA - 1st Place

2. Clare Philippi, Yorba Linda, CA

3. Sonja Blake, Scottsdale, AZ

Adult Step Dance Competition:

1. Becky Hill, Brentwood, MD - 1st Place

2. Evie Ladin, Oakland CA

3. Laura Jelensky, Orange, CA

Senior Step Dance Competition (60 and up)

1. Craig Schoenbaum, Culver City, CA - 1st Place

2. Hap Palmer, Woodland Hills, CA